Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna w leśnictwo Borówno

Również na terenie naszego nadleśnictwa zagościła wiosna. Dni są coraz dłuższe a temperatury wyższe.  W chwili obecnej ustąpiła większość pokrywy śnieżnej z lasów naszego nadleśnictwa. Jedynie w części leśnictw wyżej położonych (Klatka, Jarkowice, Czernów, Błażejów, Wieściszowice) można spotkać śnieg. W lesie liczne kwitnące na wiosnę rośliny W lesie kwitną: Śnieżyca wiosenna, zawilec gajowy, przylaszczka oraz lepiężnik biały. tzw geofity obudziły się do życia i cieszą nasze oczy swoim pięknem zachęcając do wiosennych spacerów.
Kwitną już min.: Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), zawilec gajowy (Anemon nemorosa) oraz przylaszczka (Anemone hepatica), lepiężnik biały (Petasites albus)

Niestety ze wzrostem temperatur wzrasta ryzyko pożarowe w lesie. Sprzyjają temu także ostatnie często bardzo wietrzne dni które znacznie obniżają wilgotność ścioły w lesie. Warto więc zachować ostrożność i podczas spacerów w lesie postępować w sposób odpowiedzialny. W roku 2016 było 16 pożarów o ogólnej powierzchni 4,05 ha w roku 2017 był 1 pożar o powierzchni 0,02 ha. Również wiosna jest okresem, w którym każdego roku pojawia się problem wypalania traw. Ogień stanowi ogromne zagrożenie dla życia roślin, zwierząt i ludzi oraz wpływa niekorzystnie na całość środowiska przyrodniczego. W płomieniach giną pospolite gatunki zwierząt, a także wiele cennych gatunków chronionych, a niekontrolowane wypalanie  jest także zagrożeniem dla mienia i życia ludzkiego. Warto więc zachować ostrożność i podczas spacerów w lesie postępować w sposób odpowiedzialny.